Megfáztunk – otthoni praktikák

Tudom beütöd és a google kidob vagy ezer találatot rá. Én inkább azt osztom meg veletek amit mi is használunk és ami sokszor nagy segítség a szervezetünknek. Nem vagyok egy gyógyszermániás és ha lehet inkább gyógynövényekkel itthon kikúráljuk magunkat -persze ha szükséges akkor orvos és gyógyszer. Sajnos a mostani influenzának is ez lett a vége, de viszonylag jól viseltük és egész gyorsan gyógyulunk.

Csipkebogyó tea (más néven gyepűrózsa) – nálam mindig gyümölcstea van -így ha jön egy kis megfázás vagy csak valaki teát szeretne inni akkor csipkebogyó. És miért is annyira jó ez a növény? A bogyója a C-vitaminon kívül számos olyan anyagot tartalmaz, amelyet az emberi szervezet kiválóan tud hasznosítani: pektin, flavonoidok, cukor, alma- és citromsav, cseranyag, A vitamin. Fokozza a szervezet ellenálló-képességét, a flavonoidok gyulladásgátló és antibiotikus immunerősítő hatást fejtenek ki, a pektinek pedig segítik az emésztést. Ismeretes gyógyhatása vese- és hólyagbántalmakra, bélhurut és hörghurut esetén. Emésztést javító hatása közismert, gyenge vizelethajtó tulajdonságú. A csipkebogyó készítmények jól használhatók erősítő, üdítő és élvezeti célokra is. A tea készítésénél akár filteres akár boltban vett csipkebogyó húsnál (esetleg magad szedted) figyelni kell, hogy nem forraljuk, inkább egy egész éjszakán át áztatjuk és reggel langyosra melegítjük. Forralásnál elveszíti az értékes C vitamin tartalmát. 

Hagymatea, hagymás inhalálás és hagymaevés. Ha eldugul az orrunk hagymateával gőzölünk, vagy lehet egy félbevágott vöröshagymát kb 1-2 percig szagolgatni. Merthogy a felvágott vöröshagyma közelében 35-45 másodperc után elpusztulnak a mikroorganizmusok. Aztán a köhögésre is nagyon jó a hagymatea, az íze is baráti nem kell félni tőle. A torokfájást nekem egy napon belül elmulasztja a fokhagyma méz kombinációja. Igazándiból minden ami hagyma csak jó lehet főleg ilyenkor de azért nézzük meg miért is. B1-, B2- és C-vitamin, nikotinsav, kálium, kalcium, vas és foszfor is van benne. A fogyasztása megelőzheti, illetve gyógyíthatja a szív- és érrendszeri betegségeket, csökkenti a koleszterinszintet, és egyértelmű immunrendszer erősítő hatással is rendelkezik.

A hagymateát én úgy készítem, hogy 2 kiskanál cukrot elkezdek pirítani de amint elkezd barnulni felöntöm két dl vízzel. Egy nagy fej vöröshagymának a külső héját leszedem és jól megmosom majd négy részre vágva beleteszem a vízbe és közepes hőmérsékleten felforralom. Megvárom amíg kihűl és egy kis kanál mézzel ízesítve fogyasztjuk. A gőzölésnél pedig kb. 4 dl vízhez adok egy szeletelt hagymát amit felforralok és amint a megfelelő hőmérsékletre lehűlt gőzölök. Ezeket a 4 éves nagylányom is fogyasztja illetve használja, neki is jól bevált, és a tea ízére sem panaszkodott még.

A torokfájásra a mézes fokhagymát is igen sokféle képen lehet elkészíteni, nekem azért a nyers hagymára a terhességek óta kissé érzékeny a gyomrom így én az étkezés utolsó falatjához szoktam ezt igazítani. Egy teáskanálba (bátrabbak evőkanálba) egy gerezd fokhagymát apróra vágok és annyi mézet öntök hozzá amennyit felvesz – és megeszem 🙂 ebben a verzióban a nagylányom is megeszi bár azért ez nem a kedvence. És persze a nyers hagyma fogyasztása is jó dolog ilyenkor, salátában vagy szendvics mellé.

Fekete retek mézzel szintén a repertoárom egyik darabja – kellemes íze van, igaz egy napig állnia kell, hogy a méz kioldja a retekben lévő számunkra fontos anyagokat. Elkészíteni is nagyon könnyű, megmossuk és a tetejét vékonyan levágjuk majd kikaparunk a belsejéből egy kisebb részt. ide fogjuk tölteni a mézet. Érdemes egy méretes csészébe beletenni, hogy ne dőljön fel. Másnap pedig egy kiskanállal étkezésenként fogyaszthatjuk is. A fekete retek közismerten jó köhögés, rekedtség, megfázásos megbetegedések ellen, továbbá alkalmazzák légúti betegségek gyógyítására. A friss retek elősegíti az epe és a gyomornedvek elválasztását. Ismeretes antioxidáns tulajdonsága is. Enyhe májvédő hatású.

+1 Ami ilyenkor még segítség lehet, ha köhögnek vagy eldugult az orruk a lányoknak én Baby Luuf balzsamot használok éjszakára, de a régi házi zsírozós módszer is kiváló, annyi, hogy ebben a kenőcsben van egy kis eukaliptusz is ami segíti az orrocska tisztulását. Szóval mi ezekkel gyógyulunk, ha nem tetted még legközelebb próbáld ki valamelyiket. Linkek: itt itt.

Címkék:

Ha tetszett a bejegyzés nézz körül, van még pár ötlet a tarsolyomban. A megosztást pedig köszönöm.

Tovább a blogra »