Szinte hihetetlen, hogy eltelt egy év – ugyanis a gyerekekkel mi már tavaly is készítettünk ilyen csodás tojásgyertyákat de egyszerűen nem jutott időm feltölteni ide. Pedig nagyon könnyű elkészíteni, nem is kell az alapanyagok miatt sem nagyon szaladozni szinte biztos hogy egy kis gyertya és zsírkréta mindenkinél van otthon. Kimondottan élvezik a gyerekek az elkészítését, és különösebb kézügyesség sem szükséges hozzá. Próbáljátok ki bátran, és egy fél órás kis mulatságban lesz részetek.
Ők a tavalyi csodás fehér gyertyáink, itt csak a tetejüket színeztük picit, de idén arra gondoltunk igazi szivárványos gyertyákat fogunk készíteni.
Amire szükség lesz az a tojásforma, ebben az esetben egy sima tojás héja, amit lehetőleg úgy törtetek meg, hogy a tetején legyen a pici lyuk. Ez azért fontos mert ebbe fogjuk önteni az olvadt viaszt. Érdemes előtte pár nappal ha rántottát vagy egyéb ételt készítettek félretenni pár tojáshéjat átöblítve, kiszárítva. Mutatom mire gondoltam, igaz itt már a fehérek viaszát betöltöttük de azért a tojás feltörésénél segíthet ez a fotó.
További hozzávalók: régi (vagy új)szülinapos kis gyertya, gyertya (lehet mécses vagy bármilyen tömbgyertya), szines zsírkréta, illóolaj, befőttesüveg és egy edény.
A gyertya lehet színes is, nem kell megijedni, majd a színezésénél kell újragondolni a színeket. Mi fehér gyertyával dolgoztunk és nagylyukú reszelőn lereszeltük, mert a gyerekek élvezik, de kisebb darabokra törve is felolvasztható. Mi kis alufólia darabokra reszeltük, hegyeztük, késsel fabrikáltuk – tényleg minden technikát bevetettünk 🙂 – a zsírkrétákat, nem kell túl sok belőlük – de szép színt adnak a gyertyának. Aztán egy adag viaszt és egy színt beletettünk a befőttes üvegbe.
A tűzhelyre feltettem egy kis edényt kevés vízzel forrni, és beleállítottunk a befőttes üveget. Ez azért hasznos mert az üveg nyaka nem melegszik át a gyerekeim is simán meg tudták fogni, és egyedül kevergették egy hurkapálcika (mi esetünkben saslik pálca) segítségével. Addig amíg a viasz és a zsírkréta szépen felolvad. Természetesen ne hagyjuk őket magukra, de nem kell helyettünk dolgoznunk – csak a tűzhelyet kezeljük (nekem villanytűzhelyen van, nyilván egy gázlángoshoz ne engedjük oda a gyermeket). Így fest ez a rész.
Ha ez megvan és szeretnénk, hogy illatos legyen most érdemes egy két csepp illóolajat keverni bele. Ha készen van akkor lehet ügyesen töltögetni a tojásokat.
Amire figyeljünk oda, hogy ha egyszínűt készítünk egyszerre feltölthetjük a tojást, ha viszont csíkosat szeretnénk, akkor minden réteg között várni kell hogy a viasz megszilárduljon a tojásban, különben csak összekeverednek a színek. A szilárdulást gyorsíthatjuk, ha hűtőbe vagy pár percre fagyasztóba tesszük. Amíg várunk készülhet a következő szín olvasztása. Amikor a tojás teljesen megtelt, egyszínűnél, vagy színesnél már félig van, mindenképpen óvatosan helyezzük bele a vékony szülinapos gyertyát. Ez azért kell, mert a benne lévő kanócnál fogva lehet majd meggyújtani a gyertyát – persze ha valaki tart otthon kanócot az vágjon egy méretes darabot belőle és már az elején egy kis viasszal rögzítve beleteheti a tojásába. Nálam sajnos ilyen nincs itthon.
Ha elkészültünk, akkor hagyjuk kihűlni a viaszt, mi délután készítettük és pár óra múlva már szépen megszilárdult.
Most jön a következő vicces rész, amit a gyerekek nagyon szeretnek. Tojáspucolás 🙂
És amint kiszabadítottuk az egyszer használatos öntőformánkból a csodás gyertyánkat, és a gyerekeink is kigyönyörködték magukat benne – jó 10 perc minimum. Keressünk egy megfelelő kis tálkát amire rápakolhatjuk a gyertyáinkat (olyat ami majd nem olvad meg alatta) és már készen is vagyunk.
Ha tetszett a bejegyzés nézz körül, van még pár ötlet a tarsolyomban. A megosztást pedig köszönöm.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: